Výlet za stříbrným pokladem do Kutné Hory
Čtvrťáci a páťáci vyrazili na svůj školní výlet do jednoho z nejkrásnějších měst naší vlasti. Slavná historie Kutné Hory na nás dýchala doslova na každém kroku. A když se k tomu přidalo ještě nádherné počasí a neočekávaně malý počet turistů, neopakovatelný zážitek byl zaručen.
Cestu za poklady jsme zahájili ve Vlašském dvoře. Zde založil král Václav II. centrální královskou mincovnu, kde se razil tzv. pražský groš, kterým se platilo téměř v celé střední Evropě. Dozvěděli jsme se, jak dlouhou cestu urazil kousek stříbrné rudy, než se z něj stalo naše nejslavnější a nejkvalitnější platidlo a kolik těžké práce museli vykonat horníci a pregéři.
Další zastávkou byl Chrám svaté Barbory. Velkolepá stavba zasvěcená patronce horníků všechny ohromila. Některé děti šly na prohlídku chrámu, jiným stačil jen pohled zvenčí.
Posledním a nejočekávanějším bodem programu byla prohlídka středověkého stříbrného dolu. Na začátku okruhu nazvaném „Cesta stříbra“ jsme se seznámili se středověkým způsobem těžby stříbra, prohlédli se jednoduché nástroje horníků i složitější těžní stroje. Pak už nás průvodci ustrojili do bílých halen s kápí tzv. perkytlí, nasadili helmy se svítilnami a my vyrazili do podzemí. Cesta štolou svatého Jiří byla dlouhá asi 250 m. Pohybovali jsme se v hloubce asi 40 metrů pod povrchem. Štola byla místy skutečně uzoučká a nízká. Možná někteří z nás zažili i chvíle strachu, když se po zhasnutí svítilen všechno ponořilo do naprosté tmy. Prohlídku ukončila návštěva havířské osady a my se po krátkém rozchodu mohli vypravit na cestu domů.
Myslím, že si z letošního výletu všichni odnesli krásné zážitky. A kdo říkal, že v podzemí nejsou permoníci, ten nemá pravdu. Já je viděla! A rovných jedenadvacet!
|